Jaká je ideální síla větru pro létající draky?

Jak určitě víte, tak létající draci potřebují k svému vzlétnutí docela slušný vítr. Je tu však tak opravdu vždy? Některé typy draků jsou konstruované tak, že stačí pouze malý vánek a oni létající naprosto bez problému. Mezi takové draky patří například draci typu delta. Viz. obrázek:

létající drak

Pokud obecně chcete s létajícími draky létat vysoko, tak stačí jít pro směru foukání větru. Drak se pomalu zvedá a vy začnete odmotávat šňůru. Ideálně by jste měli odmotat tak 30 – 50 metrů. Pokud je vítr velice slabý, tak doporučujeme odmotat co nejvíce to půjde. Proč zrovna 50 metrů nad zem? Je to jednoduché, protože v takové výši už není tolik turbulentní vzduch a drak se začíná stabilizovat.

 

Beafortova stupnice

Oč jde? Jedná se o stupnici, která vyjadřuje sílu větru. Tato stupnice byla dříve určena pro námořníky, kteří podle velikosti vln odhadovali sílu větru. Létající draci na našem eshopu mají v popisku toto číslo také uvedené. Jedná se tedy o číslo, které Vám řekne do jak silného větru můžete draka použít. Pro pořádek si zde tuto stupnici uvedeme.

Beafortova stupnice

Zdroj: http://www.garni-meteo.cz/cz/meteorologie/

Síla větru pro delta draky

Delta draci, kteří jak jsme si řekli se hodí do malého větru, mají čísla uvedené v rozmezí 2 – 5 Beafortovi stupnice. Konkrétně létající draci XXL jsou vhodní do stupně větru 2 – 4. To znamená, že si v tabulce najdete tyto dvě hodnoty a snadno poznáte, do kterého větru je drak vhodný. V případě stupně 2 se tedy jedná o rychlost 3 m/s (šelestění listí) až po stupeň 4, které odpovídá rychlosti 7 m/s (zdvihá prachy).

Síla větru pro komorové draky

Jak vlastně vypadá komorový drak? Mrkněte na obrázek. Je velice podobný padáku.

komorový létající drak

Tento létající drak se obecně hodí do mnohem silnějšího větru. Je nezbytně nutné, aby jste tuto stupnici dodržovali. Může se pak snadno stát, že vezmete delta draka do silného větru a on tento nápor nevydrží. Do silnějšího větru tedy doporučujeme použít komorové létající draky, kteří se hodí do větru od stupně 2 až po 6 Beafortovi stupnice.

Nevíte jak vybrat správného létajícího draka? Přečtěte si článek o tom jak na to: Jak vybrat správného létajícího draka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *