Proč solární světla nesvítí tak jasně jako, když byla nová?

V poslední době se vyrojila spousta otázek o životnosti solárních světel. Možná jste si všimli, že solární světla, která jste si koupili, nevydávají již tak jasné světlo, jako vydávaly, když byly nové. Pokud neznáte základní princip solárních světel, můžete být zmateni, protože nevíte co přesně se s Vaším oblíbeným světlem stalo. Znamená to tedy, že musíte světlo vzít a vyhodit nebo existuje něco co by jste měli vědět o údržbě Vašich zahradních solárních světel?

Solární světla potřebují ke své funkci 4 základní věci

  1. Dobíjecí baterie, do kterých solární článek přes den naakumuluje energii ze slunce a v noci, když nesvítí slunce, si tak světlo bere energii právě z baterek.
  2. Solární článek, který mění energii slunečního záření na elektrickou a tou dobíjí baterky. Výhodné je, když článek není pevně připevněn ke světlu a je pouze externě propojen se světlem pomocí drátku. Díky, tomu můžete světla umístit například někam za roh, kde nesvítí slunce a solární článek dát o kousek dál na světlo.
  3. Regulátor nabíjení, je velice důležitou součástí, protože v horkých letních dnech by docházelo k přebíjení článku. Další funkcí regulátoru je, že sleduje světlo ve svém okolí a jakmile začne noc, tak automaticky sepne a světlo začne svítit.
  4. LED diody, které se používá díky jejich skvělé svítivosti, dlouhé životnosti a malému odběru energie.

Co si tedy myslíte, že budete největší problém z těchto 4 věcí?

Baterie a solární lampaAsi tušíte, že to budou právě dobíjecí baterie. Proč? Protože u dobíjecích baterií dochází k samovybíjení (s časem je již nelze nabít na tak vysokou hodnotu, jako když byly nové). Tím pádem může tato hodnota poklesnout až k hodnotě, kdy už se baterie nenabijí na dostatečné množství energie, aby solární světlo mohlo svítit. Vyzkoušejte však tyto zahradní solární světla, která využívají kvalitní baterie a samovybíjení efekt je u nich o mnoho pomalejší. Pokud vás problematika fotovoltaického článku zajímá více, tak můžete další informace nastudovat zde.

Tip: Nechte Vaše solární světla alespoň 1x za měsíc pořádně nabít do maxima. Tím docílíte toho, že baterie zůstane v dobrém stavu a její životnost se prodlouží.

Dalším důvodem, proč dochází postupem času ke snížení intenzity osvětlení je, že baterie jsou nabíjeny špatně. Pro dosažení kvalitního nabití musí být solární článek pravidelně čištěn.

Tip: Když pracujete na své zahrádce vzpomeňte si také, jednou za čas, na Vaše solární osvětlení a otřete plochu solárního článku od prachu, pylu a dalších nečistot. Jeho nabíjecí výkon se pak zvýší.

Je jednoduchý způsob, jak přijít na to, jestli je životnost baterií již špatná. Zavřete se se solárním panelem do temné místnosti a čekejte jestli zareaguje regulátor na tmu, což způsobí, že se světlo rozsvítí. Pokud se tak nestane je vysoce pravděpodobně, že jsou špatné právě baterie a bude je třeba vyměnit.

Pořiďte si tedy opravdu kvalitní osvětlení, které najdete v e-shopu Renegad.cz v sekci solární zahradní svítidla.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *