Vše co potřebujete vědět o slunečnících

Slunečník je velice podobný deštníku, jenomže je mnohem větší a těžší, takže si ho určitě nevezmete, když prší. Slunečník nikdy nestojí sám o sobě, vždycky potřebuje základnu, do které se musí upevnit. Když ho upevníte do země, tak se časem může stát velice nestabilním a hlavně je to nepraktické kvůli přenášení.

Nepoužívá se jen proto, aby na Vás nesvítilo sluníčko, ale při zahradních párty je dobré zastínit i jídlo, které by se mohlo díky slunečnímu záření rychle zkazit. Teď už opustíme pouze plané řeči a koukneme se na slunečníky detailněji.

Typy slunečníků

Slunečníky lze rozdělit do dvou velkých skupin a to nástěnné a volně stojící. Jak už název vypovídá, tak se liší podle způsobu montáže na zahradě.

Volně stojící

Tato varianta patří k těm nejoblíbenějším, díky tomu, že takový zahradní slunečník se dá snadno skladovat a přemisťovat. Stačí ho pouze opevnit do podstavce nebo skrz stůl a je hotovo. Mezi méně známé volně stojící slunečníky patří tzv. konzovolé viz. obrázek.:

Konzolový slunečník

Tento model se ovšem nehodí pro použití do většího větru, protože nemají tak pevnou konstrukci a mají sklony k pádům. Nicméně mezi nesporné výhody patří jejich umístění v prostoru. Nemusí Vám ze stolu trčet trubka a vy ho tak můžete využít celý. Další výhodou je, že dokáže u stolu udržet všechny hosty ve stínu, protože ho jednoduše postavíte za hosty, kterým svítí do zad slunce a máte tak celý stůl chráněný.

Dalšími volně stojící slunečníky jsou klasické, které se rozpínají od  středu. Jejich využití je hlavně tam, kde si je můžete prostrčit skrz stůl.

Klasický slunečník

Oproti konzolovým jsou více robustní a odolají silnějšímu větru.

Nástěnné

Jak už z názvu vyplývá, k těmto slunečníkům nepotřebujete žádný stojan, do kterého jej usadíte. Využívají se hlavně na terasách a balkonech. To, že jsou nástěnné nemusí být nutně nevýhoda, protože ušetříte za stojan, a pokud má slunečník dlouhé rameno, dokáže zamezit slunečnímu svitu daleko více, než klasický slunečník.

Podstavce pod slunečníky

Podstavce pod slunečníky mohou být vyrobeny z mnoha materiálů jako plast, dřevo nebo kámen. Vše záleží na místě, kde je chcete využívat. Protože pro místa, kde fouká větší vítr se doporučuje použít těžší stojany. Mezi dražší varianty patří žulové podstavce a naopak ty nejlevnější jsou plastové. Pořád přemýšlíte jaký podstavec pod slunečník vybrat? V naší nabídce si vyberete ze vše možných druhů a barev!

Materiály na konstrukce slunečníků

Dřevo

Dřevo se používá z důvodu, že je pružné, tvrdé a elegantní. Skvěle zapadne do každé zahrady a celkový vzhled slunečníku je pak více přirozený. Oblíbeným druhem dřeva, které se používá je teak, který je proslulý svou tvrdostí a krásnou medovou barvou. V některých případech se využívá i bambus.

Kovy

Snad jediným kovem, který se pro výrobu konstrukce používá je hliník. Protože je velmi lehký a celá konstrukce se tak snadno přenáší.

Plasty

Nejlevnější varianta, která se také má výhodu v tom, že konstrukce z plastu je velmi lehká. Nicméně lehce pokulhává kvalita.

Stínící materiál slunečníků

Oblíbeným materiál stínící část slunečníku je tzv. Olefin. Jedná se o syntetický materiál, který rychle schne a je odolný vůči chemikáliím, slunečnímu záření a skvrnám. Dále je to polyester, což je taková slunečníková klasika. Pokud kupujete slunečník s ochranou proti UV záření, tak je důležité zvážit barvu. Světlejší barvy mají tendenci propouštět více UV záření. Za to tmavší ho propouští méně. Nicméně i světlejší bary nabízí podobnou ochranu, co opalovací krém faktor 50.

Závěrem

Kromě rozhodování o barvě, materiálu a podstavci je také důležité myslet na mechanizmus, který daný slunečník má. U dražší slunečníků je vždy použit kvalitní mechanizmus, který zaručí dokonalou ohebnost slunečníku. Systém manipulace se slunečním může obsahovat kladku a lano nebo páčky a kliky.  Vždy také myslete na to, že při dešti někam voda ze slunečníku musí stékat, takže vždy radši volte větší rozměr, aby například nepršelo jen část stolu apod.

Pokud Vás toto téma zajímá více pak se další informace můžete dozvědět například na novinkách.cz.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *