Pravidla pokeru

Není asi třeba sáhodlouze představovat co je poker. Jedná o jednu z nejpopulárnějších karetní her současnosti. Je to dovednostní disciplína, takže jí nelze označit jako hazardní hru. Nyní už k samotným pravidlům.

Slovník pojmů

Pot (bank) – místo, kde se shromažďují sázky všech hráčů. Cílem hry je vyhrát pot.
Flop – 3 společné karty uprostřed stolu, které vidí všichni
Turn – 1 společná karty, které následuje po flopu
River – poslední, pátá, společná karta
Dealer (button) – hráč, který, kromě preflop fáze, hraje jako poslední
Povinné sázky  – small blind(malá povinná sázka) a big blind(velké povinná sázka)
Small blind – tuto sázku do hry vkládá hráč, který sedí po levé ruce dealera
Big blind – velký blind vkládá do hry hráč, sedící nalevo od hráče na small blindu. Big blind je dvojnásobkem hodnoty sázky na small blindu
Board – společné karty na stole.
All-in – vsazení všech svých žetonů

Co je potřeba ke hře

Balíček 52 karet.
Poker set žetonů. Počet kusů závisí na počtu zúčastněných hráčů.

Cíl hry

Cílem hry je vyhrát pot s žetony, který vznikne v průběhu jednotlivých sázecích kol. Pot lze vyhrát tak, že buď:

1) Donutíte soupeře složit karty

2) Vytvoříte nejsilnější kombinaci 5 karet:

  • ze dvou svých karet a třech společných
  • z jedné své a čtyřech společných
  • ze všech pěti společných karet

Průběh hry

Hra začíná vložením povinných sázek tzn. small blindu a big blindu. Poté dojde k rozdání 2 karet každému hráči u stolu. Hráč karty nikomu neukazuje a jsou určeny pouze pro něj. Potom začíná prvního kolo sázení. Sázení začíná od hráče sedícího nalevo od big blindu a pokračuje se ve směru hodinových ručiček. Hráč, který je na řadě má tyto možnosti:

  • Složit své karty
  • Dorovnat – Zaplatí částku stejně velkou jako big blind.
  • Navýšit –  Minimální částkou pro zvýšení je dvojnásobek big blindu. Maximální pak hráčův ALL-IN, což jsou všechny žetony, které má u stolu k dispozici.
  • Checknout – Ve fázi před flopem se toto  týká pouze hráče na big blindu, který se může rozhodnou tzn. checknout, nebo-li zdržet se sázky, když předním žádný hráč nenavýšil.

Pokud hráč, který reaguje ihned po big blindu navýšil původní vklad, tak se dalšímu hráči v pořadí otevírá možnost takzvaného re-raisu, tedy opětovného navýšení předchozí částky. Toto navýšení musí být opět dvojnásobně vyšší, než poslední sázka.

Flop

Na stůl se otočí 3 společné karty ze zbylého balíčku karet. Tyto karty vidí všichni hráči u stolu. Následuje další kolo sázení. Začíná se od hráče, který sedí napravo od dealera, pokud tento hráč nezahodil karty jíž před flopem. Na flopu má tyto možnosti:

  • Položit
  • Checknout
  • Vsadit – opět je minimální možnou sázkou, která lze vsadit 1 big blind

Pokud tento hráč zvolí možnost sázky, tak má hráč sedící za ním možnost tuto sázku dorovnat, navýšit(re-raisnout) nebo může karty složit. Check již není v tomto případě možný.

Po dokončení sázení se všechny vsazené žetony posunou do středu, a pokud ve hře pokračují alespoň dva hráči pokračuje se dál.

Turn

Jedná se o další společnou kartu, která je už je v tomto případě jen jedna. Otočí se a umístí se vedle karet z flopu, takže nyní už jsou na stole 4 společné karty.

Po vynesení čtvrté společné karty začíná akci opět hráč sedící jako první po levé ruce dealera. Hráči mají stejné možnosti vyjádření jako v předcházejícím sázkovém kole.

River

Jedná se o poslední společnou kartu. Takže, pokud se hra dostane až sem, bude na stole lžet 5 společných karet, které uvidí všichni hráči. Opět probíhá kolo sázek a platí zde to stejné jako v předchozích případech.

Po ukončení sázek na riveru se dostáváme do tzv. showdownu, kde hráči otáčejí jejich kombinace a provnávají jejich sílu. Hráči se snaží celkem ze 7 karet vytvořit tu nejsilnější kombinaci(2 karty vlastní 5 společných).  Hráč s nejlepší výherní kombinací získává žetony v banku. Někdy může dojít k situaci, kdy mají hráči stejnou kombinaci. V takovém případě se mezi ně pot dělí rovným dílem.

Výherní kombinace

Všechny výherní kombinace jsou pěkně graficky zpracované zde.

Více informací spolu s kvalitním poker vybavením najdete přímo na e-shopu www.renegad.cz v sekci volný čas.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *